Běhání jako čistička hlavy

Máte svoji “čističku”? Já ano, pomáhá mi skvěle udržovat moji životní rovnováhu. Když ji používám, tak mi přichází nové nápady…

behani-jako-cisticka-hlavy_behani-smutky-zahani_benefity-behu_marcela-vanova_osobni_vyzva.

Máte svoji “čističku”? Já ano, pomáhá mi skvěle udržovat moji životní rovnováhu. Když ji používám, tak mi přichází nové nápady, cítím se dobře. Pro mě je to také určitá forma meditace. Není nákladná a nemusíte ji nijak složitě zapojovat.

Je to činnost, kterou jsem kdysi z duše nenáviděla. Dokonce jsem měla na tělocviku na základce omluvenku, abych to dělat nemusela.

Už víte, co je moje čistička?

Je to běhání.

Nastala změna a rozhodla jsem se této činnosti dát ještě šanci.

Potřebovala jsem (si) něco dokázat.

Den “D” byl 18.3.2020.

Oblékla jsem se do sportovního oblečení a vyrazila jsem. Vzhledem k tomu, že jsem v té době neběhala a bolely mě achilovky, rozhodla jsem se začít pomalu a po rovině.

Bydlím v malém městě, které je v kopci, tak jsem zvolila fotbalové hřiště. Je to rovina, mám ho kousek, a hlavně povrch je měkký. Nejdřív jsem si řekla, že musí uběhnout aspoň 4 kolečka. Povedlo se. Jedno kolo se rovná asi půl kilometru.

První dny mě po běhání bolely svaly kolem kotníků z nezvyklé činnosti. Postupně si tělo zvykalo na nový druh pohybu. Raději ještě doplním, že jsem nevstala z gauče a nezačala běhat bez předchozí přípravy. Průběžně celý život jsem sportovala ale nikdy jsem pravidelně neběhala. Někdy jsem měla pohybu víc, jindy zase míň, podle okolností.

Chtěla jsem vidět, jak si vedu.

Každý den jsem si udělala čárku hotovo. Splnila jsem úkol. Postupně jsem počítala i kolik jsem toho uběhla. Číslo rostlo pomalu, ale jistě.

Byla to výzva.

Na začátku jsem si dala výzvu na 21 dnů. Pak jsem jí prodloužila na 30 a později na 100 dnů běhání bez přestávky. Můj úmysl jsem zveřejnila až po 14 dnech. Nebyla jsem si totiž jistá, jestli to vůbec zvládnu.

Hrozně moc jsem se totiž bála, že zklamu sama sebe.
Běhala jsem i přes určité zdravotní omezení, měla jsem patní ostruhu. Ráno při běhání to ani nebolelo, zato odpoledne nebo večer se bolest ozvala hlavně, když jsem delší dobu seděla a pak jsem se zvedla.

„Vítězné“ kolečko.

Běhání kolem fotbalového hřiště jsem postupně zvýšila na 6 koleček. Nejradši jsem měla to poslední, kterému jsem říkala “vítězné”. Znamenalo pro mě vítězství sama nad sebou a taky že mám hotovo. To byl úžasný pocit. Poslední kolečko jsem si i měřila čas, zkoušela jsem zrychlovat, protože jinak běhám relativně dost pomalu.

Když jsem měla za sebou cca 2 měsíce pravidelného běhání. Svaly na novou si zvykly a zkusila jsem nové prostředí. Vyběhla jsem do místního terénu, takže se mi střídal povrch, a hlavně to bylo z kopce a do kopce. Funěla jsem u toho jako lokomotiva, ale říkala jsem si, že se prostě nevzdám.

Pravidelně běhám dodnes, ale už “nemusím” každý den.

Vím totiž, že se k tomu vždy vrátím.
Běhání mi dává spoustu věcí.

Moje benefity běhání:

   • Zvítězila jsem sama nad sebou.
   • Běhání mi pomohlo zvýšit sebevědomí.
   • Starám se o svoje tělo.
   • Jsem na čerstvém vzduchu.
   • Běhám téměř za každého počasí, takže se tělo otužuje.
   • Čistím hlavu, nechávám myšlenky jen tak plynout.
   • Naučila jsem se větší odolnosti, vytrvalosti a disciplíně.
   • Jako odměnu dostávám endorfiny.
   • Na celém procesu jsem se naučila zavádění nového návyku. Jaká jsou jeho úskalí a že důležitá je vnitřní motivace.
   • Běhání je taková moje meditace.

První rok jsem celkem uběhla 1160 km.

Druhý rok netuším, už jsem si nepotřebovala nic dokazovat, tak jsem to přestala počítat. Zvolnila jsem a přestala tlačit na výkon. Díky tomu se mi postupně vyléčila patní ostruha, se kterou jsem běhala.

Třetí rok budu mít za sebou za cca 3 měsíce.
Z běhání se stala moje pravidelná činnost bez závodních ambicí. Jsem introvert a nemám moc ráda velké hromadné akce. Radši si běhám sama podle sebe, a hlavně v pomalejším tempu. Vyhovuje mi to.

TEĎ BĚHÁM NA POHODU A PRO RADOST.

Běhání mi dalo spoustu věcí. Byl to skvělý proces učení a vnitřní transformace. Hlavní je, že jsem si něco dokázala a díky tomu jsem si začala znovu VÍC VĚŘIT.

Běhání je taky taková moje meditace a čistička hlavy. Má to svoje výhody. Trasu mám kousek od bytu. Nejsem vázána na čas, když se mi to hodí, tak vyběhnu ven. Jediné omezení je teď v zimě, kdy to klouže, tak se tomu musím přizpůsobit.

Pojďte to taky zkusit.

Uvidíte, třeba si nakonec běhání oblíbíte.

Jsem ráda, že jsem se tenkrát rozhodla a udělala ten PRVNÍ nejdůležitější KROK.

Přeji, ať se dobře daří.

Web_podpnis_Marcela_Vanova_konzultace_projektovy_manazer_kontakt

Autor: Marcela Váňová

Introvertka s jemnou a někdy i rebelskou duší. Na sobě demonstruji, že změna vnitřního nastavení je možná. Všechno má svůj rub i líc. Podporuji, motivuji a inspiruji k zamyšlení nad svým životem. Můj příběh si přečtěte zde>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2022 Marcela Váňová /  Zásady zpracování / Ochrana osobních údajů / Všeobecné obchodní podmínky